Kilka słów o fotobudkach


0

Fotobudka jest urządzeniem zautomatyzowanym, którego głównym zadaniem jest wykonywanie zdjęć i od razu ich drukowanie. Ich wykorzystanie to wykonywanie fotografii do paszportu, dowodu czy legitymacji. Są również powszechnie stosowane dla celów rozrywkowych np. podczas wesel i innych imprez.

Budowa fotobudki

Fotobudka zbudowana jest w formie kabiny, w której znajduje się ławeczka z przeznaczeniem dla jednej bądź dwóch osób. Jest ona przeważnie otoczona zasuwaną kurtyną, w celu zapewnienia prywatności dla osób fotografowanych. Fotobudka zostaje uruchomiona przez przycisk, który po naciśnięciu wykonuje wybraną ilość zdjęć. Ponadto przed zrobieniem zdjęcia użytkownik zostaje poinformowany za ile sekund będzie ono gotowe, tak aby osoba fotografowana mogła odpowiednio się przygotować. Chwilę po wykonaniu zdjęć, urządzenie dokonuje procesu wydruku. W przypadku starych budek chemicznych może trwać nawet kilka minut. W przypadku zaś fotobudek cyfrowych będzie to proces trwający kilka sekund. Po przeprowadzeniu wydruku, na wysokiej jakości papierze fotograficznym można odebrać zdjęcia w specjalnym podajniku.

Zdjęcia z fotobudki drukowane są w różnym rozmiarze. Najbardziej znanym układem jest pakiet czterech zdjęć, które są umieszczone na pasku, posiadającym wymiar ok. 40 mm szerokości oraz 205 mm długości. Taki szablon powstaje zazwyczaj w klasycznych, starych fotobudkach. W cyfrowych fotobudkach wykonywane są zdjęcia na większym papierze, o wymiarach 10 cm na 15 cm. Układ zdjęć to dwa rzędy po dwa, przy czym fotobudka śląsk oferuje możliwość drukowania w kolorze, a także w czerni i bieli. Można również do zdjęcia dodać grafikę bądź tekst.

Historia fotobudek

Fotobudki są w Polsce coraz bardziej popularne, jednak daleko im do popularności w krajach takich jak w USA, Japonii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Kolebką fotobudki są Stany Zjednoczone. Jej konstrukcję wymyślił w 1925 roku A. M. Josepho, który pierwsze dwie budki postawił na Broadwayu. Pierwsze zdjęcia kosztowały 25 centów. Z fotobudek korzystało wówczas około 7,5 tysiąca ludzi dziennie. Dwa lata później Josepho otrzymał za swój wynalazek milion dolarów.

Technologie wykorzystywane przez współczesne fotobudki

Dzisiaj fotobudki Śląsk współpracują także z sieciami

społecznościowym typu Facebook czy Twitter. Prócz mini laboratorium, służącego do wywoływania zdjęć w fotobudce znajduje się aparat, ale także specjalne oświetlenie, które umożliwia dopasowanie warunków do aktualnej sytuacji na zewnątrz. Fotobudka Śląsk ma również opcję wysyłania zdjęć na żywo.


Like it? Share with your friends!

0
zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….