Czy aparat ortodontyczny ruchomy jest skuteczny?
Ruchome aparaty ortodontyczne są coraz częściej wybierane przez pacjentów. Komfortowe użytkowanie i estetyczny wygląd wpływają na stale rosnącą popularność nowoczesnych aparatów na zęby. Co warto wiedzieć o ruchomych aparatach ortodontycznych? Czy są skuteczne w leczeniu wad zgryzu? Kiedy warto wybrać przezroczysty aparat na zęby? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.
Czym się charakteryzują aparaty ortodontyczne ruchome?
Aparat ortodontyczny ruchomy to nowoczesny sposób na piękne, zdrowe zęby. W przeciwieństwie do tradycyjnych, metalowych aparatów na zęby nie wymaga częstych wizyt w gabinecie ortodonty i jest praktycznie niewidoczne. Przezroczysty aparat na zęby to wysoki komfort użytkowania przez cały okres leczenia. Elastyczne tworzywo sztuczne nie podrażnia jamy ustnej, dzięki czemu noszenie aparatu ruchomego jest bardzo wygodne. Aparat ortodontyczny ruchomy ma wiele zalet, przede wszystkim nie wpływa na estetykę uśmiechu, dzięki specjalnie wyprofilowanym, przezroczystym nakładkom. Z takiego rozwiązania z powodzeniem mogą korzystać pacjenci, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Ruchomy aparat na zęby to także wygoda użytkowania dzięki możliwości zdejmowania do posiłku, mycia zębów, czy podczas okazjonalnego uprawiania sportu. Warto również podkreślić, że przezroczysty aparat ortodontyczny nie wymaga zmian w higienie jamy ustnej.
Aparat na zęby zdejmowany jest jednak droższy od metalowego aparatu stałego. Koszt ruchomego aparatu ortodontycznego uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu, czasu leczenia i rodzaju nakładek. Zazwyczaj leczenie przezroczystym aparatem na zęby wynosi kilkanaście tysięcy złotych.
Ruchomy aparat na zęby – skuteczność
Ruchomy aparat na zęby pozwala korygować wady zgryzu poprzez zmianę siły nacisku i stopniowe przesuwanie zębów na właściwą pozycję. Jest bardzo skuteczny w przypadku takich wad jak np. stłoczenie zębów. Pożądane rezultaty leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym wymagają dużej dyscypliny. Optymalne efekty można uzyskać jedynie w przypadku noszenia aparatu przez 20-22 godzin dziennie. Należy również pamiętać, że ruchomy aparat ortodontyczny należy wymieniać co 1-2 tygodni w zależności od rodzaju problemu. Przestrzeganie tych zasad ma istotny wpływ na rezultaty leczenia, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze ruchomego aparatu na zęby, należy się zastanowić, czy obecny tryb życia pozwala na konsekwentne noszenie nakładek. Ruchome aparaty na zęby nie są zalecane w przypadku bardzo skomplikowanych wad zgryzu. Przy poważnych problemach ortodontycznych lepszym rozwiązaniem jest stały aparat na zęby.
Kiedy warto zdecydować się na ruchomy aparat ortodontyczny?
Ruchomy aparat ortodontyczne sprawdzi się w przypadku niektórych wad zgryzu i konieczności poprawy estetyki uśmiechu. Polecany jest szczególnie osobom dorosłym, dla których noszenie metalowego aparatu może utrudniać codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływać na samoocenę. Ruchomy aparat na zęby może się nie sprawdzić w przypadku dzieci. Konieczność noszenia aparatu przez określony czas i brak kontroli podczas zajęć w szkole, czy zabaw z rówieśnikami może znacząco wpłynąć na efekty leczenia. Dla dzieci lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny stały aparat ortodontyczny. Wygodne i estetyczne aparaty ruchome cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ale trzeba pamiętać, że wymagają samodyscypliny i nie mogą być stosowane w przypadku poważnych wad zgryzu. Warto również pamiętać o cenie takiego aparatu oraz konieczności regularnej wymiany nakładek.
Przed wyborem aparatu na zęby należy skonsultować się z ortodontą, np. z Neoorto w Łodzi. Indywidualne dopasowanie sposobu leczenia oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich pozwala uzyskać oczekiwane rezultaty, dlatego nie należy zwlekać z umówieniem się na wizytę w gabinecie ortodontycznym.