Czujniki krawędziowe są elementem znanym w automatyce. Ich rola polega na zagwarantowaniu ludziom bezpieczeństwa w miejscach, w których jakiś ruchomy element może stanowić czynnik ryzyka. To rozwiązanie jest stosowane między innymi przy produkcji drzwi i bram automatycznych i w jego ramach wyodrębnia się dwa rodzaje – czujniki elektroniczne oraz mechaniczne.
Czujniki krawędziowe elektroniczne
Pierwszym rodzajem znanych czujników krawędziowych są czujniki elektryczne, spotykane także pod drugą nazwą – optoelektroniczne. Działanie tego rozwiązania jest uwarunkowane jego budową. I tak czujniki krawędziowe optoelektroniczne są złożone z dwóch podstawowych elementów – nadajnika i odbiornika, mającego formę odpowiednio wyprofilowanych zaślepek, które są zabezpieczone dzięki zamknięciu ich w specjalistycznej obudowie. Czujnik optoelektroniczny jest wyposażony w stalową kulkę, którą osadza się na sprężynie, co ma zabezpieczyć urządzenie przed potencjalnym ryzykiem uszkodzenia oraz przed zbyt bliskim kontaktem z krawędzią.
Działanie czujników elektrycznych polega na tym, że impulsowy sygnał podczerwieni jest wytwarzany w nadajniku. Sygnał ten może być widoczny w postaci zaświecenia się diody LED lub odbierany jako sygnał dźwiękowy. Moc tego sygnału jest uzależniona od długości krawędzi. Następnie odbiornik reaguje na wysłany przez nadajnik sygnał podczerwieni poprzez odkształcenie gumowego profilu. I w tej właśnie chwili odbiornik przekierowuje sygnał do sterownika, zatrzymując ruch danej konstrukcji.
Mechaniczne czujniki krawędziowe
Oprócz działających na podczerwień czujników krawędziowych elektrycznych znane są także jeszcze czujniki krawędziowe mechaniczne. Ta nazwa bywa stosowana zamiennie z określeniem przełącznik pneumatyczny, które także jest prawidłowe i powszechnie znane.
Działanie czujników krawędziowych mechanicznych sprowadza się do przekształcenia fali ciśnienia, które wywołane zostało poprzez odkształcenie wykonanego z gumy profilu w impuls elektryczny. Impuls ten trafia do sterownika, którego działanie polega na wstrzymywaniu ruchu urządzenia, co dzieje się podobnie jak w przypadku czujników krawędziowych elektronicznych.
W mechanizmie działania przełączników pneumatycznych, funkcjonujących według zasad fizyki, istotne jest także wykorzystanie rozwiązania w postaci specjalnego zaworu, który neutralizuje pojawiające się zmiany w ciśnieniu atmosferycznym a także nagłe spadki i wzrosty temperatury powietrza. Zawór sprawia, iż czynniki atmosferyczne nie zakłócają pracy całego układu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.