Jakie buty rowerowe?


0

Jazda rowerem dla coraz większej rzeszy ludzi jest sposobem na ruch fizyczny. Dla jednych to tylko rekreacja, a dla wielu to coś, do czego podchodzą zdecydowanie ambitniej. Prędzej czy później, każdy zaczyna sobie zadawać jednak pytanie, czy warto wyposażyć się w buty wpinane.

Buty rowerowe SPD — czy są jakieś alternatywy?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że jeżeli rower jest to dla nas czysta rekreacja, warto z butami SPD dać sobie spokój. Ostatecznie wydać 1 000 złotych można sensowniej w inny sposób, a w jeździe rekreacyjnej wielkiej różnicy nie poczujemy.

Noski to dla wielu relikt minionej epoki. Wbrew pozorom możemy dzięki nim, poczuć największe zalety butów SPD, wydając maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Noski przede wszystkim utrzymują stopę w założonej pozycji bez naszego większego udziału. Co więcej, aby podeprzeć się na rowerze, musimy najpierw wyjąć z noska stopę. Nie jest to co prawda ruch w bok jak w SPD, ale uczymy się szybko, że aby się zatrzymać, trzeba coś jeszcze zrobić. Przesiadka z nosków na SPD jest mniej bolesna niż z platform na SPD.

Jakie buty SPD?

Buty SPD dzielimy na dwie główne kategorie, czyli buty szosowe oraz górskie. W każdej z nich są oczywiście różne przedziały cenowe, które różnią się wagą, technologią materiałami itp. Mimo tego te dwie grupy z grubsza pomiędzy wszystkimi modelami zachowują podobne relacje, jeśli idzie o różnice.

Buty rowerowe SPD szosowe są sztywniejsze od górskich odpowiedników, a bloki w butach niemal całkowicie „odstają” od nich. Z tego powodu bardzo niewygodnie się w nich chodzi. Buty te zresztą nie zostały stworzone do chodzenia, tylko jak najlepszego przełożenia siły mięśni na obrót kół.

Buty MTB wpinane

Buty SPD górskie, analogicznie są mniej sztywne, a bloki są bardziej schowane. Wszystko to sprawia, że są wygodniejsze. W kolarstwie górskim sytuacja czy to na torze zawodów, czy podczas zwykłej przejażdżki wymaga tego, aby wziąć rower na ramię i przenieść go na piechotę. Z tego powodu buty MTB, muszą umożliwiać chodzenie z przynajmniej minimalnym komfortem.

Buty rowerowe górskie mają jeszcze jedną sporą różnicę. W bytach szosowych wypinanie buta odbywa się za pomocą szepnięcia butem w jedną stronę. W butach górskich możemy to uczynić zarówno w jedną, jak i w drugą. Wynika to z jazdy na rowerze w trudnym terenie, gdzie bardzo często musimy działać typowo instynktownie.

Jeśli mamy zarówno szosę i górala, i chcemy mieć tylko jedną parę butów, najlepiej jest zainwestować w górskie. Zdecydowanie da nam to więcej korzyści w górach niż minusów na szosie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd https://agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70.


Like it? Share with your friends!

0
https://www.gama-sklep.com.pl/a/230-lozko-dla-nastolatki http://humpday.com.pl/jazda-konna-sport-ktory-rozwija/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/218-salon-w-brazach-i-bezach-jakie-dodatki