Kryzys w małżeństwie: rozwód czy separacja?


0

Czasowe kryzysy są nieodłączną częścią życia w małżeństwie. Niestety, nierzadko zdarza się, że z czasem różnice między partnerami zaczynają się coraz bardziej pogłębiać, a upadków jest znacznie więcej niż wzlotów. Trwały rozpad pożycia  małżeńskiego przeważnie doprowadza małżonków na salę sądową, gdzie podejmowana jest decyzja o separacji lub rozwodzie. Czym charakteryzują się oba pojęcia? Sprawdź!

Separacja – czas do namysłu

Separacja, czyli tak zwane „rozdzielenie małżonków od stołu i łoża, jest pewnego rodzaju stanem przejściowym pozwalającym małżonkom sprecyzować swoje oczekiwania wobec partnera i dalszego życia.  Separacja może być ustanowiona prawnie przez sąd na wniosek jednej ze stron lub stanowić nieformalną umowę między małżonkami. Czas spędzony z dala od siebie ma być w założeniu swoistym testem mającym utwierdzić współmałżonków w przekonaniu, czy chcą ostatecznie unieważnić swój związek. Co ważne, w przeciwieństwie do rozwodu, separacja nie jest stanem trwałym (po jakimś czasie życia w pojedynkę można przywrócić małżeństwu pełną moc prawną).

Separacja a rozwód

Pod względem prawnym separacja i rozwód pociągają ze sobą niemal te same konsekwencje: wyłączenie z linii dziedziczenia, rozdzielność majątkową, obowiązek płacenia alimentów na dzieci, konieczność  ustalenia częstotliwości i rodzaju kontaktów z dzieckiem, nadanie władzy rodzicielskiej. Jednak, w przeciwieństwie do rozwódki, kobieta będąca w separacji nie może wrócić do swojego nazwiska panieńskiego, a żadna z osób nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Na stronie adwokat-katowice.info.pl/sprawy-rodzinne znajdziesz więcej praktycznych informacji na temat prawa rodzinnego.

 

 


Like it? Share with your friends!

0
https://unixos2.com/czy-promiennik-gazowy-zwiekszy-komfort-wypoczynku/ https://wnetrzadesign.com.pl/kuchnia-najnowsze-trendy-i-pomysly/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/132-szafa-dwudrzwiowa-z-lustrem