Kupno używanego samochodu: jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?


0

Znaczna część osób planujących wymianę swojego wozu albo kupno pierwszego samochodu koncentruje się na rynku wtórnym. Szeroki wybór dobrze utrzymanych pojazdów różnych klas oraz atrakcyjne ceny dają kupującym ogromne możliwości. Warto jednak pamiętać, że podpisanie umowy z osobą fizyczną, nie autoryzowanym salonem, pociąga za sobą pewne ryzyko. Nierzadko zdarza się, że kupiona osobówka pochodzi z nielegalnego źródła. Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak uniknąć kłopotów!

jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione? Przezorny zawsze ubezpieczony

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione? Z pomocą wszystkim kierowcom stojącym przed wyzwaniem zakupu  używanego pojazdu przychodzi Centralna Ewidencja Pojazdów – system uruchomiony przez Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pozwalający sprawdzić dokładną historię samochodów. Korzystając z bezpłatnego serwisu, uzyskasz wgląd do ważnych informacji dotyczących parametrów technicznych wozu, ubezpieczenia i okresowych badań oraz sprawdzisz, czy osoba sprzedająca faktycznie upoważniona jest do tego typu operacji.

Niezbędne dane

Aby sprawdzić historię samochodu, który być może już niedługo będzie stał w Twoim garażu, należy uzyskać od sprzedającego niezbędne dane: numer rejestracyjny samochodu, datę jego pierwszej rejestracji i numer VIN. Wszystkie informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli sprzedawca z jakiegoś powodu odmówi udostępnienia tych danych – zrezygnuj z dalszych negocjacji i rozejrzyj się za innym autem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby kupujące samochód sprowadzany zza granicy. W takiej sytuacji ryzyko kupna kradzionego wozu jest znacznie większe.


Like it? Share with your friends!

0