Odprysk na szybie może wydawać się błahym problemem. Jednak to tylko pozory. Eksperci zaznaczają, że nie można bagatelizować nawet niewielkiego uszkodzenia na szkle. Przednia szyba jest ważnym elementem odgradzającym kierowcę i pasażerów od zewnętrznego świata. Niewielkie pęknięcie pod wpływem prędkości i innych czynników może powiększać się, co może mieć poważne skutki. Co należy zrobić, kiedy zauważysz odprysk na szybie? Sprawdź!
Odprysk na szybie – czy możesz jechać dalej?
Odprysk na szybie najczęściej powstaje wtedy, kiedy w szybę uderzy kamyk, gałąź drzewa albo zderzymy się ze zwierzęciem. To, czy z powstałym ubytkiem możesz bezpiecznie ruszyć w dalszą drogę, zależy przede wszystkim od wielkości szkody i jej rodzaju.
Możesz bez większych obaw kontynuować jazdę, jeśli uszkodzenie jest niewielkie, nie zakłóca Ci widoczności i umiejscowione jest z daleka (co najmniej kilkanaście centymetrów) od najbliższej krawędzi. W takiej sytuacji możesz bezpiecznie dojechać do celu i udać się do warsztatu, gdzie usterka zostanie naprawiona. W gorszym położeniu znajdują się kierowcy, którzy zauważą na przedniej szybie charakterystycznego „pajączka”. Podczas jazdy, szczególnie na nierównej powierzchni, szyba delikatnie drga, przez co pęknięcie może jeszcze bardziej się powiększyć. W najgorszym wypadku tafla może nawet wypaść, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu.
Jak zabezpieczyć odprysk?
W sklepach z akcesoriami samochodowymi znajdziesz specjalne, proste w obsłudze zestawy naprawcze umożliwiające samodzielne zabezpieczenie uszkodzenia na szybie przy pomocy żywicy.