Niezależnie od swej struktury, prefabrykowane ściany betonowe posiadają szereg zalet, dzięki którym ich montaż jest pod wieloma względami opłacalny. Jak zatem na konstrukcję ściany – i całego budynku – wpływa zastosowanie prefabrykatów?
Wymiary – istotny element projektu
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących montażu prefabrykowanych ścian betonowych, jest grubość poszczególnych ścian. Grubość tradycyjnej ściany nośnej (wykonanej z pustaków) wynosi około 24 cm. W porównaniu z 15 cm ściany prefabrykowanej, jest to naprawdę dużo. Łatwo obliczyć, że krawędź ściany o długości 8 metrów, umożliwia „zyskanie” 0.72 metra kwadratowego!
Te same zasady dotyczą wielu innych typów ścian. Jeśli zdecydujemy się na dom z poddaszem, to grubość jego ścian wyniesie zaledwie 12 cm. Z kolei ściany działowe „schudną” jedynie do 10 cm. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy dodatkową przestrzeń, aczkolwiek sama bryła budynku nie ulega powiększeniu.
Montaż ścian
Prefabrykowane ściany betonowe stanowią integralną całość, ale jedynie wtedy, gdy odpowiednio je ze sobą złączymy. Każda z płyt posiada dodatkowe strzemiona, w które wkłada się pręty zbrojeniowe. Tak zaprojektowane zabezpieczenie zalewa się betonem wysokiej klasy, dzięki czemu ściany nie ulegną rozsunięciu.
Każda z prefabrykowanych ścian betonowych posiada – w dwej górnej części – specjalne pręty stalowe, które są wykorzystywane do montażu stropu. Zasada ta dotyczy wszystkich budynków tego typu, gdyż tylko w ten sposób można zapewnić całości odpowiednią stabilność. Warto zwrócić uwagę, że powierzchnia ścian prefabrykowanych jest całkowicie gładka, co znacznie ułatwia późniejsze jej wykończenie.
Ochrona termoizolacyjna
Prefabrykowane ściany betonowe posiadają litą konstrukcję, która – w przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań – nie posiada żadnych mostków termicznych. Brak szczelin umożliwia również zastosowanie nowatorskich technik rekuperacyjnych, takich jak np. ścienne wymienniki ciepła. Wszelkie nieciągłości są zabezpieczane betonem i – w miarę potrzeb – dodatkowo izolowane.
Podsumowując, technika budowy ścian prefabrykowanych jest doskonalona już od co najmniej 20 lat. W tym czasie wprowadzono na rynek szereg rozwiązań, dzięki którym uzyskują one coraz lepsze właściwości techniczne. Dziś, gdy tego typu konstrukcje stają się coraz popularniejsze, ich łączny koszt montażu ciągle spada. Dzięki temu koszty eksploatacyjne prefabrykatów są tak niskie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.